Lenovo K910 Vibe Z: špička od špičky

Lenovo K910Lenovo K910 Vibe Z je vlajkovým modelem od tohoto spolehlivého výrobce chytrých telefonů. Co K910 přináší a co z ní dělá jednu z nejlepších koupí? To a ještě něco navíc v tomto článku.

Možná si říkáte, že jsme tu s tímto modelem jak s křížkem po funusu, ale nemáte tak zcela pravdu 🙂 Lenovo sice K910 nabízí již od prvního čtvrtletí letošního roku, avšak až nyní proběhla první revize, která telefon posunuje ve spolehlivosti mezi to nejlepší, co získat. Napraven byl například LCD displej anebo jsou použity nové články v baterii. Do rukou se mi také dostal již s Androidem 4.4.2 Kitkat, který se pro K910 Vibe Z hodí daleko více. Ihned vysvětlím. K910 nemá slot na externí paměťové karty a nový Android 4.4.2 neumožňuje kopírovat aplikace na paměťové karty. Dřívější verze Androidu 4.2.2 telefon také více zpomalovala. Nyní je jeho výkon podle Benchmarku více jak 33 000 bodů, což ho katapultuje mezi špičku dnešních telefonů vůbec.

Kontrukce

Základem šasi je hliníkový rámeček, do kterého 5,5 palcový full HD displej zapadá na výbornou. Zadní kryt je plastový. Být z broušeného hliníku, jak jsme u některých modelů od Lenovo (S660, P780) zvyklý, konstrukci by nebylo co vytknout. Tlačítka jsou i u takto velkého telefonu dobře dostupná. Displej u Lenovo K910 Vibe Z využívá Gorilla Glass II technologie. Je tedy odolný proti poškrábání a měl by vydržet i nějaké ty pády. LCD displej patří k něj lepším, co u telefonů najít. Potvrzují to pozorovací úhly, věrohodnost barev a skvělá viditelnost na přímém slunci.

Hardware

Lenovo u K910 šlo trochu jiným směrem a nepoužilo, jak bývá zvykem procesor od Mediateku, ale od inženýrů z Qualcomm, kteří přeci jen mají u high-endových procesorů více zkušeností. Dokazuje to také výkon, byť na dnešní dobu celkem standardní počet jader (4), který dosahuje špičkových hodnot v dnešní době. Konkrétně se jedná o procesor Snapdragon 800.

Uživatel má k dispozici 2 GB operační paměti RAM a výkonnou 3D grafiku Adreno 330. Zdá se mně však, že to Lenovo nezvládlo s úložným prostorem a mohlo ho být více, neboť jak jsem již uvedl, k dispozici není žádný slot na externí paměťovou kartu. Je k dispozici 16 GB paměti. Pravda, pokud do telefonu nebudeme nahrávat filmy v HD kvalitě, prostoru na aplikace, dokumenty či fotografie je stále dost. Nápomocnou funkcí je v tomto případě OTG, pomocí ní si k telefonu připojíme libovolný flash disk.

Kompletní specifikace:

Displej
Úhlopříčka 5,5 palce
Typ displeje kapacitní, IPS
Počet barev displeje 16 miliónů
Gorilla Glass ano, Gorilla Glass II
Rozlišení 1920 x 1080 px
Šasi
Rozměry 149 x 77 x 7,9 mm
Hmotnost 150 gramů včetně baterie
Materiál hliníkový rámeček, zadní kryt z plastu
Barva stříbrná, tmavě šedá
Konektivita
Bluetooth ano
WiFi ano
3G 3G WCDMA/HSPA/HSPA+
GPS ano
LED notifikační dioda ano
Paměťová karta není slot na externí karty
OTG ano
Sim karta dual sim full active, obě micro SIM velikosti
Hardware
Procesor Qualcomm Snapdragon 800
RAM 2 GB
ROM 16 GB
3D akcelerátor Adreno 330
Sensory magnetický, světelný, gravitační, proximity, e-kompas
Baterie
Kapacita baterie 3050 mAh
Doba hovoru 550 minut
Doba výdrže 2 -4 dny dle využití
Multimedia
Hudba mp3, ogg a další formáty
Video avi, mpeg, mkv, mp4 a další
Fotoaparát zadní 13 Mpx s autofocusem a bleskem (čočka Sony Exmor RX IMX135), přední 5 Mpx
Menu
Podporované jazyky čeština, angličtina, francouzština, španělština, němčina, italština, ruština
Operační systém Android 4.4.2

GPS

Obecně platí, že jak se bude GPS chovat, záleží zejména na použitém chipsetu. V případě Lenovo K910 výrobce udělal velice dobrý tah a použil právě Qualcomm procesor. GPS je použitelná již do 20 sekund od zapnutí. Neztrácí svou přesnost a návaznost. Není jí co vytknout.

Multimediální vybavenost

Lenovu K910 Vibe Z nechybí nic na co jsme u Android telefonů v dnešní době zvklí: citlivá WiFi, Bluetooth 4.0, již umíněné OTG, špičkový 13 MPx zadní fotoaparát s čočkou Sony Exmor RX IMX135, přední 5 MPx pro  videohory či selfie foto.

Nechyní ani notifikační LED pro zmeškané hovory a zprávy anebo elektronický kompas.

Dual sim Full Active (DSFA)

Není dual sim jako dual sim. Většina telefonů, které jsou zde prezentovány, má dual sim v režimu stand-by. To znamená, že jste na příjmu na obou číslech zároveň, není třeba nic přepínat. Skvělá vlastnost. Menší komfort však nastvává v případě hovoru na jednom čísle, kdy vám na druhé volá někdo jiný. Na tomto čísle máte obsazeno a nelze s tím z vaší strany nic udělat. Toto řeší právě režim Full Active!

Lenovo K910 pracuje se dvěma (micro) SIM kartami zcela běžně jako telefon se stand-by režimem, avšak dojde-li k hovoru a někdo vám zároveň bude volat na druhé číslo, vy o tom víte a dokonce si můžete během hovoru přepínat na druhý z druhé SIM karty, aniž by došlo k přerušení.

Kde koupit, cena

Lenovo u nás stále nemá oficiální zastoupení, tak je opravdu velký rozdíl od koho telefon zakoupíte. Doporučuji, aby cena nebyla ten hlavní faktor výběru prodejce. Dodání K910 Vibe Z se od prodejců liší zejména v instalované ROMce / firmware. Jsou prodejci (zprostředkovatelé), kteří si s českou lokalizací nelámou vůbec hlavu a dokonce ani nevědí, jaká ROM je v telefonu nainstalována. Někde K910 obdržíte ještě se starší verzí Androidu 4.2.2, kde česká lokalizace není nějak valná, ba dokonce žádná. Doporučuji se zaměřit na prodejce, co vám garantují servis v jejich zázemí, vědí jakou ROM vám do telefonu nainstalovali a garantují vydávání novějších verzích, které budou počeštěné. Z tohoto důvodu a zkušeností, které mám a které se lze dočíst i na internetu, doporučuji www.here-shop.cz

Cena, na kterou si Lenovo K910 čeští prodejci cení, se pohybuje od 6 600 Kč (pozor pouze zprostředkovatelé neřešící záruku) až do 10 000 Kč. V Here-Shop.cz je aktuálně za cenu 7 490 Kč vč. DPH s 2 letou zárukou (je možno zakoupit 1 rok navíc za 300 kč příplatek).

hs-29-244 hs-29-242 hs-29-241 hs-29-240 hs-29-239 hs-29-238 hs-29-237 hs-29-236