Jak na koupi dual sim mobilu?

Mobil z čínyNázev článku hodně napovídá o čem po delší odmlce bude řeč. Jak možná víte, dual sim pochází z Číny a pokud potřebujeme šikovný telefon na 2 sim, doporučuji se zaměřit právě na čínské dual simy. Článek je určen všem, kteří si chtějí zakoupit praktický dual sim telefon, ale také těm, kteří hledají kvalitní a výkonný Android telefon. Mezi dual simy jsou v dnešní době totiž také modely s výkony na úrovni telefonů za částky přes 10 tisíc. Pojďme začít.

Možná stále většina z nás má v hlavách zaryto, že vše co pochází z Číny, patří do koše a to včetně elektroniky a mobilních telefonů bez vyjímky. Budeme-li se bavit o mobilních telefonech, je nutné být více konkrétní. Nelze házet vše do jednoho pytle. V Číně, konkrétně v průmyslově vyspělé oblasti Shenzhen, se nachází desítky výrobců a stovky továren s tisíci výrobních linek. Vůbec nepřeháním, spíše zaokrouhluji směrem dolů. Mobilní telefony z těchto fabrik putují do celého světa a do čínských obchodů. Většina z nás kvůli telefonu do Číny nepojede a tak nás budou zajímat čínské e-shopy, které dozajista došly už k většině uživatelů počítačů, hlavně zejména pokud hledáme dual sim telefony.

Není problém si z takového čínského obchodu zakoupit vámi vybraný model. Na první pohled je to velice lákavé, neboť ceny, které jsou u telefonů uvedeny, jsou více než zajímavé v porovnání s cenami telefonů v našich končinách. Má to však ale jedno velké ALE.

Nenechte se zmást, není mým úkolem vás odradit od koupě čínského telefonu. Sám těmto mobilům fandím, Číňany mám od r.2007 a nedám na ně dopustit. Mým úkolem je nasměrovat Vás správným směrem. Koupi čínského telefonu doporučuji, ale ne přes čínský e-shop!

Čínských e-shopů s mobilními telefony, hlavně s dual simy, jsou stovky. Také není problém narazit na neférový e-shop, kdy po zaplacení nemusíte vidět ani halíř. Pravda, lze platit přes Paypal, který zákazníka chrání, ale kdo má tu chuť řešit ztrátu peněz, když jsem si původně přišel koupit telefon?! Pokročme dále a berme v potaz, že jsme vybrali spolehlivý čínský e-shop, u kterého zaplatím a mobilní telefon mně pošlou. Ještě nás může zneklidňovat fakt, že popis telefonu nemusí souhlasit s technickými parametry anebo vyžadujeme-li telefon s českým menu, čeština tam nakonec nemusí být. Toto platí zejména u oblíbených dual sim telefonů s operačním systémem Android, kde prodejce uvádí podporu českého jazyka, ale nakonec může dorazit bez češtiny. Pojďme si to zjednodušit a berme tyto nedostatky jako nepotvrzené. Mám tím na mysli, že pokud objednám v Číně telefon, dorazí přesně takový, jaký vyžaduji.

Čemu se však nelze vyhnout, je konečná cena, ne ta cena, která je uvedena u produktu v čínském elektronickém obchodu. Tato částka není nikdy ta poslední, kterou je třeba uhradit. Je třeba počítat s dalšími poplatky. Chceme-li, abychom objednaný telefon obdrželi co nejdříve, zvolíme si kurýrní přepravu. Pokud nechvátáme, volíme Airmail – leteckou poštu (domů nám to doručí Česká pošta). Poštovné u kurýra (např. DHL) stojí nejméně 30 USD pro 1 telefon. Další výrazný poplatek přijde na celnici a to i přesto, že jsme si nechali telefon zaslat Airmailem s poštovným zdarma, či jsme si nechali zboží zaslat jako dárek (velice oblíbený, ale již dávno prokouknutý způsob deklarace zasílaného zboží). Celníci znají dané telefony a vědí jejich průměrné ceny.

Pojďme si spočítat, na kolik vyjdekonečná cena za velice slušně vybavený (4,3 palce displej, 512 MB RAM, 5MPx foťák, dual sim obě aktivní, slušná výdrž baterie) dual sim Android X15i (recenze již brzy):

kurz 21 Kč za 1 USD

průměrná cena v čínském obchodě

 155 USD

 3255 kč

 poštovné

 30 USD

 630 Kč

 clo a DPH

 clo = 0

DPH20 % = 37 USD

777 Kč

konečná částka

222 USD

4662 Kč

Nelze si nevšimnout jaký je rozdíl mezi cenou uvedenou v čínském e-shopu a konečnou částkou, kterou jsme nuceni zaplatit (67 USD = 1407 Kč). Tedy více jak o třetinu navýšená cena. Do toho si započtěme pouze 1 letou záruku (2 roky pouze u českých a slovenských obchodníků). Servis pouze v Číně, nutné zasílat. A dobu čekání na proclení. Pokud nemáte s celníky smlouvy o zastupování při proclívání, doba čekání se o dost prodlouží – u DHL až 10 dní. U České pošty běžně 30 dní.

Ve finále jsme zaplatili stále pořád velice solidní částku, vzhledem k mobilnímu telefonu jaký jsme pořizovali. U nás bychom takhle vybavený telefon s těmito parametry nesehnali.

Převážná většina uživatelů však kromě nižší ceny preferuje také kvalitu servisu – zákaznická podpora, reklamace, pozáruční servis. Dále také, aby výrobek byl funkční. Prodejcům z východu je jedno, že vám odešlou telefon bez funkčního mikrofonu či reproduktoru. Co potom? Zasílat ho zpět, platit nemalé částky za poštovné do Číny? V tomto směru je nákup čínského telefonu v Číně opravdu nevýhodný!

Proč jsem tedy na začátku článku uváděl, že nákup čínského telefonu je výhodný? Řešení je jednoduché a zní – Here-Shop. Teď to vše bude vypadat jako jedna velká reklama. Ano, máte pravdu, dělám reklamu tomuto českému elektronickému obchodu a to z jednoho prostého důvodu. Chci si koupit kvalitní a dobře vybavený čínský mobilní telefon na dvě sim karty, takový, který tu běžně není k sehnání a chci, aby byl funkční a měl vše co je popisováno. V tomto směru Here-Shop odvádí skvělou práci. Nabízí na čínské telefony záruku 2 roky, záruční a pozáruční servis v České republice, popis výrobku se vždy shoduje s realitou, české menu v telefonu, obdržíte pouze kvalitní a bezproblémový kus. Proč si tedy nezvolit alternativní způsob nákupu čínského telefonu, bez nutnosti řešit nepříjemnosti po objednání v čínském e-shopu.

Pojďme si ukázat na kolik nás vyjde výše uvedený dual sim Android X15i u Here-Shopu:

Cena za X15i, kterou zaplatíte u Here-Shopu je 4975 Kč vč. DPH. Tedy částka, která není nějakým dalším způsobem navýšena (nepočítám dobírku – něco přes 100 Kč navíc). Odkaz na produkt: X15i dual sim Android CZ

Porovnám-li cenu z českého e-shopu Here-Shop a cenu ze zahraničního e-shopu:

e-shop Here-Shop

4975 Kč vč. DPH

čínský e-shop

4662 Kč vč. DPH

rozdíl

313 Kč

V Here-Shopu jsme zaplatili o 313 Kč více než v čínském e-shopu, ale za 313 Kč navíc jsme získali:

  • rok záruky navíc
  • servis v ČR
  • zákaznickou podporu
  • záruční a pozáruční servis
  • popis souhlasí s realitou, skutečně české menu

Toto platí pro každý čínský mobilní telefon z jejich nabídky. Rozdíl konečné ceny mezi českým a čínským e-shopem může být až 1000 Kč. U chytrých dual sim Android telefonů za několik tisíc tento rozdíl není tak výrazný a určitě se vyplatí připlatit. Je lepší zaplatit 6000 Kč a mít v ruce spolehlivý telefon, který díky jeho funkcím není nikde jinde k sehnání, než zaplatit za stejný telefon v Číně 5000 a věřit, že dorazí v naprostém pořádku a vydrží po celou dobu jeho používání.

Komentáře nejsou povoleny.