Lenovo P780: nejsilnější baterie na trhu

Lenovo P780 Lenovo P780 nezaujme jenom tím, že pochází od známého výrobce notebooků a tabletů. Jeho hlavní předností je exceletní baterie s kapacitou 4 000 mAh, která zajišťuje nebývalou výdrž přístroje. I v perném provozu je telefon doslova k neutahání.

Mobily Lenovo přicházejí se současnou vlnou čínských výrobců na náš trh. Zatím se k nám však dostávají neoficiální cestou, ale přes různé distributory a dodavatele. To je také jedno z úskalí těchto telefonů. Lenovo totiž své telefony nedodává s operačním systémem v české lokalizaci, firma doposud cílí jen na domácí čínské zákazníky. Je tedy důležité, kde přístroj zakoupíte, protože se nelokalizovaným firmwarem mohou nastat uživateli zbytečně nepříjmné okamžiky v podobě nepodpory Google služeb, synchronizace a také již zmíněnému chybějícímu českému menu.

Telefon Lenovo P780 jsem zakoupil u doporučeného výrobce v Here-Shop.cz, protože ten Lenovo telefony prodává bezmála již 2 roky a poskytuje na ně také 2 letou záruku. Dále také dodává telefony s kompletním počeštěním a v neposlední řadě pro své zákazníky poskytuje stahování nových aktualizací, které jsou již rovněž také počeštěny.

Konstrukce

Lenovo P780 dle mého názoru patří mezi designově a konstrukčně povedený mobilní telefon. Vzhled je maximálně elegantní a dost konzervativní, trochu se vymyká současnému modernímu trendu co nejjednodušších čistých linek a výrazných detailů. Celek možná nepůsobí tak harmonicky, jako mnohé jiné současné smartphony, avšak určité kouzlo mu upřít nelze.

Strany mobilu jsou nezvyklého tvaru, obepíná je stříbrná linka, ke které se boky jakoby propadají. Hrany jsou designově ostré, přitom zbytek těla má řadu zaoblení jak v rozích, tak při přechodu do zad. Ve finále to má za následek to, že se P780 drží velice dobře, i když vzhledem ke svému 5 palcovému displeji se nejedná o malý telefon. Rozměry 143 x 73 x 10 mm to potvrzují, stejně tak i hmotnost 176 gramů je docela vysoká a v ruce je cítit. Osobně mám však radši, když je telefon v ruce cítit, takže s přihmouřením oka jsem za celkový design telefonu velice potěšen.

Hliníkové šasi dodává telefonu pocit solidnosti a bytelnosti. A nejde vlastně jen o pocit, Lenovo P780 je sestaveno opravdu poctivě a kvalitně. I zadní hliníkový kryt drží pevně na svém místě, přitom když jej odtrhnete, jde to poměrně snadno. Tyto aspekty určují, že Lenovo P780 se nebude v budoucnu rozpadat a trpět volností svých částí doprovázených vrzáním.

Operační systém – česká lokalizace

U Lenovo P780 je často kritizovaná (ne)připravenost pro českého uživatele. V praxi to znamená nedokonalý český překlad, objevující se anglické, dokonce i čínské popisky. Chybějící Google služby a mnohdy také nestabilita systému. Tato kritika většinou pramení od uživatelů, kteří při koupi chtěli ušetřit a rozhodli se pro nákup v zahraničních e-shopech. Zde by se mohlo hodit upravené přísloví: nejsem tak bohatý, abych kupoval nedoladěné věci 🙂 Takový poplatek z celnice mnohdy rozdíl ceny mezi tuzemnským a zahraničním e-shopem smaže. Navíc však máte problém ohledně uplaťnování záruky. Proto se opakuji a doporučuji telefon zakoupit v českém e-shopu.

Verze, kterou jsem obdržel, pochází z Here-Shop.cz, kde jsem byl před koupí informován, že jejich ROM obsahuje dokonalý český překlad a řeší řadu nedoladěností jako jinak chybějící Google služby anebo horší citlivost GPS. Po prvním spuštění a za více jak týdenní používání mohu tato slova potvrdit s malým poupravením. GPS bylo nutné dodatečně fixnout, ovšem opět zde pomohl Here-Shop.cz. Telefon byl dodán s Android 4.2 Jelly Bean, rootnutý a s nainstalovanými užitečnými aplikacemi jako třeba Office suite Pro anebo Sygic. Systém je opravdu rychlý a za dobu jeho používání jsem se nesetkal se zpomalením anebo zaseknutím systému s nutností ho restartovat. Znovu se potvrdilo to, že jak kola dělají auto, tak odladěná ROM dělá telefon.

Baterie – mostr výdrž

Nebudu vás již déle napínat a rovnou vám řeknu, že parametr, kvůli kterému si Lenovo P780 pořídit, je jeho abnormální baterie. Ta totiž disponuje kapacitou neuvěřitelných 4000 mAh. Taková hodnota kapacity naprosto sráží k zemi veškerou konkurenci mezi android telefony. Za tuto baterii těch pár gramů navíc totiž rozhodně stojí a zcela objektivně musím říct, že Lenovo P780 je zařízení s nejlepší výdrží na trhu.

S P780 jsem si vyzkoušel i jeden netradiční test – nabil jsem telefon naplno a pak jej nechal na jednom místě ležet do té doby, než začal hlásit téměř vybitou baterii. Telefon byl připojen do wi-fi sítě, avšak měl v sobě i jednu SIM kartu, stahovaly se do něj e-maily, které jsem čas od času na přístroji četl, a také aktualizace aplikací. Občas jsem vzal telefon třeba jako diktafon na přednášku, jinak ale většinou docela zahálel. Prošel tedy mírným módem používání, i přesto mě výsledek velmi překvapil. Po neuvěřitelných 13 dnech totiž smartphonu stále zbývalo zhruba 10 % energie! Jsou přitom telefony, které v podobném módu ležící zapnuté na pracovním stole, třeba i bez SIM, vydrží sotva tři dny.

Velká baterie však má i svá negativa a tím často bývá dlouhá doba nabíjení. Výrobce však k telefonu dodává výkonnou 2A nabíječku, která dokáže Lenovo P780 nabít do plna za nějaké 3 hodiny, což je velice slušná hodnota.

Výpočetní výkon

Lenovo P780 je osazeno čtyřjádrovým procesorem  s čipsetem MTK6589. Tento čtyřjádrový procesor o frekvenci 1,2 GHz telefonu plně postačuje. Antutu skóre se pohybuje kolem 14000 bodů. I když výkon tohoto procesoru spadá do v současné době do průměru, běžnému uživateli bude bohatě stačit. Náročnější uživatele může omezovat „pouhý“ 1GB RAM.

Technické parametry

Konstrukce 143 × 73 × 10 mm, 176 g, konstrukce: klasická
Displej TFT IPS, 5″ (1 280 × 720 px), dotykový: kapacitní, Gorilla Glass II
Fotoaparát ano, 8 Mpx (3 264 × 2 448), LED dioda, autofocus, video: ano (1 920 × 1 080 px, 30 FPS)
Chipset Mediatek 6589, CPU: 4×1,2 GHz, GPU: PowerVR SGX544MP2
Paměť RAM: 1 GB, vnitřní paměť: 4 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkce HSPA: ano, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 3.0 (A2DP, EDR), NFC: ne
Operační systém Android 4.2
Multimédia hudba: ano (mp3, aac, wav, ogg, flac), výstup: 3,5mm jack, video: ano (mp4, 3gp, wmv, avi), FM rádio
Navigace vestavěná GPS: ano (A-GPS), elektronický kompas
Akumulátor a výdrž 4 000 mAh, pohotovostní doba: 840 hodin, doba hovoru: 1 560 minut

Závěr

Co říci závěrem této recenze na Lenovo P780? Mobil je v kombinaci s odladěnou ROM (od Here-Shop.cz) povedený s dostačujícím výkonem a řadou užitečných funkcí, které vystačí i náročnému uživateli. Nákup tohoto telefonu určitě doporučuji.

Plusy:

  • podpora dvou SIM karet
  • fantastická baterie a výdrž
  • předinstalovaný Apex Launcher
  • některé softwarové vychytávky
  • slušný displej s jemným rozlišením
  • funkce USB Host
  • kvalitní konstrukce a použité materiály

Mínusy:

  • nevyměnitelná baterie, i když se k ní uživatel snadno dostane
  • video nahrávané do formátu 3gpp
  • vyšší hmotnost