JiaYu S3: recenze

JiaYu S3 recenze

Po více jak týdnu testování přinášíme kompletní souhrn, jak si očekávané JiaYu S3 vedlo a zda ho můžeme doporučit. Námi testovaná S3 byla ve variantě Advanced, tedy se 3 GB RAM. Pro neznalé, JiaYu S3 je k dispozici také ve verzi  Basic (2GB RAM, bez NFC).

 

 

Design JiaYu S3

JiaYu S3 jistě zaujme svým tělem, jehož střed vyplňuje 5,5 palcový FULL HD displej s Gorilla Glass III ochranou a lemuje ho hliníkový rámeček s plastovými zády. Zúžené hrany telefonu umožňují pohodlné držení a i přes 5,5 palců velkou úhlopříčku telefon padne dobře do ruky a navozuje pocit pevného držení v dlani. JiaYu S3 mě mile překvapilo svou hmotností (158 gramů) včetně 3100 mAh baterie. Nutno podotknout, že se jedná o precizní zpracované šasi, kde nic nevrže a vše perfektně sedí.

JiaYu S3 foto 2 JiaYu S3 foto 1

 

 

 

 

 

 

 

Hlavní ovládací tlačítko je umístěno na pravém boku pod tlačítky na ovládání hlasitosti. Jak už bývá zvykem, pod displejem jsou 3 dotyková podsvícená tlačítka (zleva – menu, home, zpět).

JiaYu S3 foto 5 JiaYu S3 foto 3 JiaYu S3 foto 4

 

 

 

 

 

Odcvakneme-li zadní kryt baterie, zjistíme, že na spodní straně jsou 2 reproduktory . Pod nimi si nejde nevšimnout antény pro LTE příjem, které bohudík pracuje na u nás využívaných frekvencích 800, 1800 a 2600 MHz (zejména tedy 800 MHz).

JiaYu S3 stereo reproduktory

 

 

 

 

Téměř 2/3 zadní části telefonu vyplňuje baterie. Výrobce udává její kapacitu v rozmezí 3000 – 3100 mAh. Baterie také ukrajuje nemalou část z celkové hmotnosti telefonu.

JiaYu S3 foto 6

 

 

 

Pod zadním krytem, jak bývá zvykem, je k dispozici slot na micro SD, který pojme kartu až o velikosti 64 GB a také 2 sloty na SIM karty ve velikosti micro pro obě. Ano, telefon podporuje dual sim režim a je možné využít libovolnou kombinaci operátorů. Stejně tak je možné, aby telefon pracoval pouze s jednou SIM. Oba sloty podporují 4G LTE sítě, rovněž také rozšířejnější 3G.

JiaYu S3 foto 7

 

 

 

 

 

 

 

Ještě zbývá uvést umístění micro USB konektoru, který je na spodní straně telefonu a vstup pro 3,5mm jack sluchátka je na straně horní.

JiaYu S3 foto 8 JiaYu S3 foto 9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JiaYu S3 používá dvojici mikrofonů, respektive ten druhý (umístěný vedle vstupu na sluchátka) má funkci odklánění rušivých okolních zvuků při hovorech.

Focení s JiaYu S3

Příjemným překvapením je dvojitá  přisvětlovací dioda, která výrazně přispívá k focení za tmy, alespoň co se okruhu několika metrů týká. Výborně také poslouží jako baterka. LED světlo je velice intenzivní.

JiaYu S3 foto 15

 

 

 

13 MPx fotoaparát s čočkou Sony IMX214 se světelnou clonkou F2.0. Clonka má za úkol pohlcovat více světla, a tak pořídíte kvalitní fotografie i bez blesku a za zhoršené viditelnosti (šero, zataženo).

Jaké fotografie JiaYu S3 vytváří se můžete podívat na přiložených obrázcích (kliknutím na ně se zobrazí plná velikost).

hs-30-62 hs-30-61 hs-30-60 hs-30-59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Focení s JiaYu S3 je snadné. Prstem postačí klepnout na místo, které chcete zaostřit a kamera se o to sama postará, a to s minimální odezvou. Díky tomu je možné pořídit i momentky. Již zmíněná dvojitá přisvětlovací dioda umožňuje fotit ve tmě a od zhruba 5 metrů se na fotkách zobrazuje bílé zrnění.
Přední fotoaparát využívá čočky os Samsungu a je v nativním rozlišení 5 Mpx. Lze s ním pořídit velmi kvalitní selfie a provozovat videohovory.

Základní aplikace pro focení v JiaYu S3 umožňuje standardní nastavení a úpravy včetně HDR efektu. Pokud vše necháte na automatickém nastavení, fotografie jsou běžného uživatele dostatečně vyvážené.

JiaYu S3 foto 14

JiaYu S3 displej

Zde výrobce rozhodně nešetřil a na displej o úhlopříčce 5,5 palců použil rozlišení 1920×1080 pixelů, tedy FULL HD. Je použit IPS panel s OGS. Tato kombinace zajišťuje věrohodnost barev a perfektní  pozorovací úhly.

JiaYu S3 foto 12 JiaYu S3 foto 13

Výkon JiaYu S3

Srdcem JiaYu S3 je 64 bitový osmijádrový procesor MTK6752, který láká uživatele na špičkový výkon a zároveň sníženou spotřebu. Telefon je velice svižný a za celou dobu testování jsme nezaznamenali výrazné zpomalení či omezení v používání telefonu. Takto rychle telefon pracuje i se 2 GB operační paměti. 3 GB verze tedy zejména poslouží opravdu náročným uživatelům.

Benchmarky JiaYu S3:

 • 3D Mark Ice Storm Extreme: 6,508
 • Vellamo Metal: 1,111
 • Vellamo Multicore: 1,822
 • Vellamo Browser: 2,433
 • Quadrant: 19,288
 • GFXBench Manhattan: 358.7
 • GFXBench Manhattan Offscreen: 357.1
 • GFXBench T-Rex: 858.4
 • GFXBench T-Rex Offscreen: 866.2
 • Geekbench Single Core Score: 810
 • Geekbench Multi-core Score: 3948
 • Antutu X: 38,203
 • Antutu: 40,097

hs-30-58 hs-30-57 hs-30-56 hs-30-55 hs-30-54

Výdrž JiaYu S3

Na začátku zmiňovaná baterie s kapacitou 3000-3100 mAh je solidním základem pro takto výkonný telefon. Při našem testování, kdy jsme telefon nespustili z ruky a během dne běžela data, wifi, gps, focení a zátěžové testy, telefon vydržel celý den (od rána 9 hodin do 22 hodin) a baterii zbývalo 14 %. Při normální, využití lze výdrž odhadovat na 2 dny, kdy s blížícím se koncem druhého dne bude nutné ihned JiaYu S3 připojit na nabíječku. Doba nabíjení je zhruba kolem 2,5 – 3 hodin přes originální dodávanou nabíječku.

JiaYu S3 a  navigace

Osobně jsem se u JiaYu S3 obával GPS nejvíce. Kdo zná MTK procesory, ví proč. Byl jsem však mile překvapen!

Nutno podotknout, že recenzované JiaYu S3 mělo nainstalováno firmware od prodejce Here-Shop.cz, který se zabývá úpravou a laděním firmwarů.

JiaYu S3 GPS s upravenou ROM

Fixace s upraveným firmware probíhá v řádu 15 – 20 sekund (není použito pomocného datového připojení), pouze satelity. Viz přiložené obrázky. Telefon byl testován s navigačním software Sygic a jeho komunikace s GPS chipsetem je na výbornou. Nedochází k odskakování na vedlejší křižovatku a GPS je přesná.

 

 

S originálním fimwarem je citlivost GPS horší. K fixaci dochází do několika minut, ale poté, jakmile se „fixne“, tak GPS pracuje, jak má.

Firmware JiaYu S3

Základem je Android ve verzi 4.4.4. Dle mého je velkým plusem, že se jedná o standardní Android s minimem úprav od výrobce. Každý má tak jednoduchou možnost si telefon upravit dle svého např. pomocí widgetů či jiného launcheru.

Během několika týdnů bude k dispozici také aktualizace v podobě Android 5.0 Lollipop.

Nutno podotknout, že recenzovaný telefon byl s upraveným firmwarem od Here-Shop.cz. Upravené je v tomto firmware jádro (kernel) –  za zmínku stojí úprava nabíjení na rychlejší a opravený příjem GPS (vyšší citlivost) anebo odstranění zbytečných aplikací, ale také doinstalované Google aplikace včetně Obchodu Play! Dnes se to již málokdy vidí, ale originální firmware pro JiaYu S3 neobsahuje Obchod Play na instalování aplikací z oficiálních míst!

Celkově je telefon na tomto firmware velice rychlý a za celou dobu nedošlo k žádnému restartu, zaseknutí, či přehřátí při hraní náročných 3D her.

Počeštění je téměř na 100% úrovni. Anglické fráze se nachází snad pouze v nastavení pro gesta. Dle informací Here-Shopu to bude v další aktualizaci od nich dopřeloženo a dodáno ve firmware v JiaYu S3 zakoupených u nich. Nicméně i dle dostupných informací na internetu je české menu v originálním firmware dostačující i pro neangličtináře. Originální fimware čítá nedostatky již zmíněné – pomalé nabíjení, horší citlivost GPS, absence Obchodu Play a vůbec služeb od Googlu.

Závěrem

Recenzováno bylo JiaYu S3 Advanced (3 GB), které se od 2 GB verze (Basic) liší pouze ve velikosti pamětí RAM a verze Advanced má navíc NFC. Výše uvedené informace tak lze použít pro obě verze.

JiaYu S3 je velice povedený telefon, u kterého s originálním firmwarem pokulhává doladění po softwarové stránce (chybějící Obchod Play, GPS). Telefon mohu doporučit každému,i náročnějšímu uživateli. Osobně jsem zastáncem menších telefonů, ale v dnešní době, kdy výrobce dokáže vyrobit telefon s minimálními přesahy kolem displeje, tak JiaYu S3 v ruce nepůsobí jako velká cihla a lze si na jeho velikost poměrně dobře zvyknout.

+ nadprůměrná hardwarová vybavenost
+ podpora „českých frekvencí“ pro 4G LTE sítě
+ solidní baterie
+ stereo reproduktory
+ špičkový displej
+ dual sim

– s originálním firmware absence Obchodu Play
– s originálním firmware horší citlivost GPS
– s originálním firware pomalejší  nabíjení

Uvedené nedostatky řeší upravený firmware od Here-Shop.cz, který byl  nainstalován v námi recenzovaném telefonu a od tohoto prodejce byl telefon také zapůjčen.

JiaYu S3 Basic u nás cenově startuje od cca 5 700 Kč s DPH. Verzi Advanced lze zakoupit již za 5 890 Kč vč. DPH s dvouletou zárukou. Vzhledem k poměru ceny a výkonu jsou to částky více než sympatické s přihlédnutím k tomu, že je kupujete telefon s již odladěnou ROMkou.

Odkaz k zakoupení JiaYu S3.