JiaYu G4C & G4S: bezkonkurenční poměr ceny a výkonu

JiaYu G4C G4SDnes si představíme dual sim telefony od renomovaného čínského výrobce JiaYu. Tato značka sice není tak známa jako například Lenovo, ale v zemi výrobce je její oblíbenost mezi uživateli na předních pozicích. Modely si představíme ihned 2, a to G4C a G4S.

Než se pustím do recenze, věřím, že řada z vás již tyto telefony určitě v minulosti spatřila v některém z e-shopů. JiaYu model G4 dříve prodávala s názvem bez přídomku, tedy G4, ale pak také například G4T. Tyto modely se již nevyrábí a byly nahrazeny G4C a G4S. Změny se týkají hlavně hardwaru.

Oba modely (G4C, G4S) mají zcela shodný design, jsou k dispozici v bílé a černé barvě, dokonce mají stejný fotoaparát, baterii a displej. Liší se ve výkonu. Cílí tedy na 2 skupiny uživatelů. Zatímco G4C je určen zejména pro uživatele hledající praktičnost, G4S je určen pro náročné. Rozdíly jsou následující:

G4C G4S
Procesor čtyřjádrový MTK6582 Osmijádrový MTK6592
RAM 1 GB 2 GB
ROM 4 GB 16 GB
3D akcelerátor Mali 400MP Mali 450MP

Výpočetní výkon G4S je z praxe o cca 60 % vyšší. Potvrzují to také testy Antutu Benchmark, kdy G4C dosahuje skóre kolem 17 tisíc bodů a G4S kolem 27 tisíc. To je určitě zajímavá hodnota, ale je také dobré nezapomenout, že verze s osmijádrem (G4S), bude mít také větší spotřebu, což se podepíše na celkové výdrži baterie.

Silná baterie, dobrý základ

jak již bylo zmíněno na začátku, obě verze JiaYu G4C a G4S mají stejnou baterii, jejíž kapacita je rovných 3000 mAh. To je úctyhodná hodnota. Telefony mají díky tomu hmotnost 146 gramů, ale to si myslím, že není nějaká nevýhoda, neboť silná baterie je u Android telefonu vždy velkým plusem.

Z praxe je výdrž JiaYu G4C na jedno nabití 3,5 dne, kdy se denně hodinu volalo, 30 minut brouzdalo po internetu přes WiFi a napsalo kolem 20 sms. To vůbec nezní špatně. JiaYu G4S je na tom o něco hůře, ale na druhou stranu, pokud G4S nevyužíváte na náročné 3D hry, udělá vám rovněž velkou službu. Výdrž osmijádrové verze je při stejném režimu o 12 hodin nižší (rovné 3 dny), což jsou stále perfektní hodnoty. Na druhou stranu není problém obě verze i za jediný den vybít. Vše záleží na využití a zapnutých funkcích (WiFi, data, sdílení dat, bluetooth a GPS).

Displej

Samostatnou kapitolu si zaslouží LCD displej, který je opravdu špičkový, a to vážně nepřeháním! Pro obě verze JiaYu G4 je totožný. Jedná se o IPS panel s HD rozlišením a o velikosti 4,7 palce. Porozovací úhly jsou téměř 180° / 180°. Věrohodnost a sytost barev vás zaujme ihned po prvním naběhnutí telefonu. Na přímém slunci je viditelnost zcela bezproblémová. JiaYu G4C(S) díky LCD displeji si dovolím srovnávat s telefony od známějších výrobců za ceny od 10 tis a výše.

Dobrou zprávou také je, že displej je chráněn vrstvou vyrobenou technologií Gorilla Glass II. Je tedy chráněn proti odřeninám a má vyšší pevnost proti prasknutí.

Operační systém, české menu

Jde samozřejmě o Android telefony, a to ve verzi 4.2.2 Jelly Bean. Výrobce na začátku července uvolnil stabilní verzi 4.4.2 KitKat. Zatím však pouze pro výkonnější verzi G4S.

G4C i G4S mají od výrobce instalovanoz stabilní ROMku, která v prvních verzích neobsahovala české menu. V posledních aktualizacích od výrobce, se české menu již částečně objevuje. Nicméně lokalizace je na úrovni cca 65 % a mísí se s angličtinou. Co je však protivnější, tak jsou „natvrdo“ instalované čínské aplikace, které bez rootu telefonu neodstraníte a nejste-li zkušenější uživatel, tak se do toho raději nepouštějte.

Jde zde však řešení. Bude to znít jako reklama, ale mám-li doporučit solidního a zkušeného prodejce, nic jiného nezbývá 🙂 Here-Shop.cz tyto telefony prodává a je si moc dobře vědom výše uvedeného nedostatku, který vás potká při koupi telefonu od nezkušeného prodejce anebo při koupi přímo ze zahraničí. Na obě verze G4 má k dispozici plně přeložené ROMky do českého a slovenského jazyka. Dále odstanil čínské aplikace a doladil GPS (o té bude ještě řeč).

Z páteční informace vím, že Here-Shop.cz do JiaYu G4S bude instalovat Android 4.4.2 KitKat, a to od příštího týdne (14.7.). Tento firmware bude opět plně přeložen.

GPS a další konektivita

Jak je známo, u čínských telefonů jsou na našem kontinentu problémy s příjmem GPS signálu. Není to dáno hardwarovou chybou, konstrukcí telefonu anebo vadným chipsetem. Problém je v nastaveném systémovém souboru pro GPS. Jak na to, to by vám detailně vysvětlili v Here-Shop, ale vím, že použitelnost GPS u JiaYu G4C anebo G4S je zcela bezproblémová. Telefon je schopen „fixnout“ satelity do 40 sekund a ihned začít s GPS pracovat.

Pokud u telefonu není provedena úprava pro GPS na naše parametry, telefon se trápí se sotva 3 načtenými satelity (měřeno s aplikací GPS test) a není schopen jejich fixace.

(Dle technika z Here-Shop.cz se GPS problém týká i nových evropských verzí ROMek od výrobce. Nápravě systémových souborů, pokud chcete funčkní GPS, se nevyhnete.)

WiFi, Bluetooth či datové 3G připojení pracuje bez jakékoliv úpravy na 100 %. Tomu nelze nic vytknout.

Dual sim

U čínských telefonů je zvykem, že mají sloty na 2 SIM karty. Zde tomu není jinak. Telefon podporuje SIMky standardní velikosti. V telefonu je možné si ve správě pro SIM nastavit například volání či psaní z daných SIM karet, přiřadit kontakty pro dané SIM karty, aby se vás telefon nemusel neustále ptát, když voláte manželce, z jakého čísla, že jí to zavoláte.

Design

JiaYu G4C a G4S jsou po designové stránce velice povedené telefony a i přes číselnou hodnotu 4,7 palce u úhlopříčky displeje by se mohlo zdát, že se bude jednat o větší telefon, ale není tomu tak. Telefon je plně ovladatelný jednou rukou a rovněž do ní krásne zapadne a drží díky protiskluzovému zadnímu krytu baterie.

Cena

Díky rozdílnému výkonu mezi JiaYu G4S a G4C je rozdíl i v pořizovací ceně. Zatímco čtyřjádrové JiaYu G4C lze pořídit pod hranicí 5 tisíc Kč vč. DPH a 2 letou zárukou, tak osmijádrové G4S je cenou o cca 1000 Kč výše.

Závěrečný verdikt

Telefon JiaYu G4 v obou nejnovějších verzích na mě udělal veliký dojem a řadím ho mezi mé Top 5. Je velkým plusem, že výrobce se zaměřil na uživatele prahnoucí po výkonu (G4S), ale i na ty, kterým jde o praktický přístroj (Na druhou stranu, ani výkon G4C se neztratí a zvládá i náročnější hry.), aniž by telefon ztratil na kvalitě v displeji či fotoaparátu.

Pokud nad G4C či G4S uvažujete, doporučuji vám ho zakoupit v ČR. Sice cenově na tom bude díky DPH výše, ale máte garanci, že obdržíte telefon plně funkční a počeštěný včetně funkční GPS. Na druhou stranu je nutné si dát pozor, od jakého českého prodejce ho nakupujete. Ne všichni řeší dolaďování ROMek či rozesílání posledních dostupných aktualizacích opět plně počeštěných svým zákazníkům. Rovněž je to poté i ze servisem. V tomto ohledu doporučuji se zaměřit na Here-Shop.cz, se kterým mám ty nejlepší zkušenosti.

+ perfektní LCD displej
+ Gorilla Glass II
+ dlouhá výdrž
– v základu nefunkční GPS
– neúplné počeštění, čínské aplikace

Záporné vlastnosti jsou vyřešeny u telefonů prodávaných u Here-Shop.cz. Poté je telefon 100%.

Odkaz do e-shopu na JiaYu G4C

Odkaz do e-shopu na JiaYu G4S