THL 5000: recenze

thl_5000_recenzeAť už naštvíte jakýkoliv web zaměřený na Android telefony anebo na konkrétní značku či model, mezi nejčastější dotazy a požadavky vždy patří co největší výdrž baterie. Na trhu do dnešní doby nebylo moc telefonů, které mohly zkloubit krásný design, funčnost a dlouhou dobu výdrže. Nyní však přišlo THL 5000 a ukázalo nám, že i to jde!

Nadstandardními vlastnostmi nabitý telefon s výsokým výkonem je vždy náročný na baterii. Moc výrobcům se nepodařilo přijít s telefonem, který je perfektně vybavený a jeho baterie ho dokáže podržet na dostatečně dlouhou dobu.

THL 5000 nás skutečně nadchlo po všech stránkách.

 

Technická specifikace

Nutno podotknout, že se jedná o vlajkový model výrobce THL, tedy to nejlepší, co nám aktuálně tento čínský výrobce nabízí. Není toho malo. Koneckonců podívejte se sami na technickou specifikaci.

Displej
Úhlopříčka 5 palců
Typ displeje kapacitní, IPS
Počet barev displeje 16 miliónů
Gorilla Glass ano, Gorilla Glass III
Rozlišení 1920 x 1080 px
Šasi
Rozměry 145 x 73 x 8,5 mm
Hmotnost 170 gramů včetně baterie
Materiál plast
Barva černá, bílá
Konektivita
Bluetooth ano
NFC ano
WiFi ano
3G WCDMA/HSPA/HSPA+
GPS ano
LED notifikační dioda ano
Paměťová karta max. 64 GB micro SDHC karta
OTG ano
Sim karta dual sim stand-by, sim standardní velikosti
Hardware
Procesor MTK6592T osmijádrový procesor: CPU 8×2 GHz Cortex A7
RAM 2 GB
ROM 16 GB
3D akcelerátor Mali 450MP
Sensory světelný, gravitační, proximity, magnetický, e-kompas, hall ic, gyroskop
Baterie
Kapacita baterie 5000 mAh
Doba hovoru 21 hodin
Doba výdrže 4 – 10 dnů
Multimedia
Hudba mp3, ogg a další formáty
Video avi, mpeg, mkv, mp4 a další
Fotoaparát zadní 13 MPx s bleskem a autofocusem, přední 5 Mpx
Menu
Podporované jazyky čeština, slovenština, angličtina, francouzština, španělština, němčina, italština, ruština
Operační systém Android 4.4.2

Šasi & design

THL 5000 je na první pohled i dojem při držení velice příjemný. Zadní Strana je mírně pórovatá, takže nemá tendenci z ruky vyklouzávat. Telefon překvapí svou hmotností v dobrém slova smyslu, protože kdo čekal, že telefon s 5000 mAh baterií bude těžký, tak je na omylu. Jak je to možné? Více informací o baterii níže v recenzi.

Po bližším přezkoumání však zjistíte, že telefon je celoplastový (kromě displeje). Žádný hliníkový rámeček zde nenajdete. THL se u tohoto modelu snažilo držet hmotnost v přijatelných mezích (170 gramů je na 5 palcový telefon zcela běžné) a s přihlédnutím na monstrózní baterii je použití plastu takovou berličkou. Nicméně neradi bychom, aby plastové šasi vyznělo v případě THL 5000 špatně, neboť použitý materiál je kvalitní a své opodstatnění zde má.

Fyzická ovládací tlačítka jsou na bocích telefonu. Na levé straně je hlavní zapínací / vypínací tlačítko. Vpravo poté ovládání hlasitosti. Jak je dnes u Android mobilu zvykem, tak zbylá tlačítka jsou dotyková a je k dispozici (zlevé strany): menu, home, zpět.

Nabíjecí konektor v podobě micro USB je na horní straně, tak jako výstup na sluchátka ve velikosti klasického 3,5 mm jack.

THL 5000 je k dostání v bílé a černé barvě.

hs-29-266 hs-29-268 hs-29-269 hs-29-270

Displej

Velikost úhlopříčky 5 palců je dnes mezní hranicí mezi telefony standardní velikosti a mobily, které jsou již větší. Díky celkové konstrukci lze THL 5000 zařadit ještě stále do té standardní velikosti.

Obrazovka je ve velikosti rovných 5 palců a nabízí full HD rozlišení (1920 x 1080 px). Jednotlivé body jsou tedy velice jemné a uživatel nosící brýle jistě uvítá možnost zvětšení písma. Pozorovací úhly jsou perfektní 178°/178°. Podání barev je bez výtek. Ani na přímém slunci vás telefon nezklame a displej bude vždy bezproblémově čitelný. Posuďte sami z přiložených fotek.

hs-29-273 hs-29-275 IMG_0173 IMG_0174 IMG_0175

Poslední 3 fotografie jsou v porovnání s JiaYu G4S, který s LCD displejem dominuje mezi telefony vůbec. Jak je patrné, THL 5000 je na tom podobně. Co jiného také čekat od vlajkové lodi. LCD splnil naše očekávání.

THL 5000 využívá krytí displeje v podobě Gorilla Glass III. Je tedy odolný proti poškrábání a rozbití. Jde o poslední 3. generaci Gorilla Glass, tudíž ten nejodolnější (pozor, ne však nerozbitný). Dotyková vrstva reaguje až na všech 10 prstů najednou a přesnost spolu s rychlostí je u tohoto mobilu standardem.

Výkon

Telefon je poháněn osmijádrovým procesorem MTK6592T (turbo). Jde tedy o taktovanou verzi, kde je takt jader navýšen ze základních 8 x 1,7 GHz na 8 x 2 GHz. To už jsou opravdu uctyhodná čísla. Samozřejmě, že takový výkon má jisté nároky na baterii. V případě THL 5000 můžeme být však v klidu.

Výkonému procesoru z Cortex A7 rodiny sekunduje 2 GB DDR3 operační paměti RAM a samostatný 3D akcelerátor Mali 450MP. Základní úložný prostor činí 16 GB a je rozdělen pro uživatelská data a na prostor pro osamotné aplikace. Je možnost využít slotu pro externí paměťovou kartu až o velikosti 64 GB.

Tato hardwarová výbava nejenže dosahuje v Antutu Benchmark téměř 29 tisíc bodů a značí, že telefon vystačí i těm nejnáročnějším uživatelům a i těm, kteří chtějí THL 5000 použít jako manažerský telefon na dlouhou dobu.

thl 5000 benchmark thl 5000 benchmark antutu

GPS navigace

Telefony s mediatek procesory včetně těch s osmijádrovými MTK6592 jsou známy svojí ne zcela výbornou funkčností, co se příjmu GPS signálu týká. Nutno podotknout, že to není způsobeno hardwarem, ale softwarovým nastavením. Telefony jsou primárně určeny pro čínský trh a tak se není čemu divit, že GPS u těchto telefonů je u nás bez úpravy softwaru téměř nepoužitelná. To jsou však obecné informace, u THL 5000 je tomu trochu jinak.

Při testování GPS u tohoto mobilu nás překvapilo, že se GPS chytá ihned po necelé minutě a do dvou minut došlo k fixaci s prvními 4 satelity. Takové chování si pamatujeme naposledy snad u Lenovo A789 před více jak 2 lety. Po 4 minutách byla situace takováto:

THL 5000 GPSTedy zcela použitelné bez jakékoliv úpravy software. To je pro běžného uživatele skvělá zpráva, neboť nemusí hledat různé návody, jak GPS vylepšit. Chcete-li mít GPS opravdu s bravurním chováním, doporučuji provést úpravu anebo rovnou zakoupit u prodejce Here-Shop.cz, který telefon s upravenou ROMkou včetně GPS prodává.

Po provedené úpravě GPS bylo pracování satelitů takovéto (v ulici se stromovým):

THL 5000 GPS fix

Baterie

Baterie je jedním z lákadel u THL 5000. Aby ne, když jde o baterii s kapacitou rovných 5000 mAh. Jak se taková baterie vešla do telefonu a přitom bylo zachováno úzké tělo a hmotnost nevybočující ze standard mezi 5 palcovými telefony?

Díky Li-Pol baterii, která využívá křemíkové anody. Má 4x vyšší hustotu, tedy i výrazně vyšší kapacitu než běžné Li-Ion baterie o stejné velikosti. Výrobce uvádí, že telefon vydrží 1000 hodin v pohotovostním režimu (tento údaj je samozřejmě myšlen, pokud telefon bude ladem ležet na stole a baterii nebude zvyšován odběr běžným používáním). Nicméně v reálné praxi je výdrž stále nevídatelná a právem THL 5000 patří označení „telefon s nejvýkonnější baterií na světě“.

Náš test v zátěži při běžném používání začal ráno od probuzení v 7:30. V telefonu byly obsazeny oba sloty na SIM karty a na SIM 1 zapnuta data. O hodinu později začaly chodit telefonáty. Do toho bylo nutné vycestovat a použít GPS navigaci po dobu celkem 3,5 hodiny, stále se zapnutými daty. Během celého dne bylo napsáno 29 sms zpráv, provedeno 35 hovorů v celkově době 211 minut (člověk by nevěřil, kolik času stráví voláním během dne) a přes telefon odesláno kolem 12 e-mailů. Večer ve 22 hodin THL 5000 ukazovalo, světe div se, 46 % zbývající kapacity baterie! Dobré vědět, že nebyly do telefonu nainstalované žádné pomocné aplikace na správu energie. Výdrž je opravdu MONSTROZNÍ!

THL 5000 baterieBaterie je u THL 5000 vestavěná. To znamená, že ji není možné běžně vyjmout. Může se to zdát jako nevýhoda, ovšem s přihlédnutím na kvalitu článků baterie se není třeba obávat, že selže. Pokud by selhala, výměnu provede servis u prodejce, kde jste telefon zakoupili. Nabízí se tedy otázka, jak jsou řešeny situace, pokud je třeba baterii vyjmout. Pro takové případy je v telefonu reset tlačítko. Je umístěno mezi SIM sloty pod zadním krytem. Stisknutí tlačítka simuluje odpojení baterie.

THL 5000 reset tlačítko

Multimédia

U Android telefonů bývá zvykem, že jsou skvěle vybaveny pro zábavu. Plně nahradí hudební přehrávač, přehrávač videí a pro méně náročné také i fotoaparát.

Fotoaparát je u THL 5000 perfektní. Jedná se o 13 MPx čočku od Sony a výsledné fotografie jsou na úrovni. Pro honiče co největšího rozlišení je k dispozici interpolovaných 18 MPx. Nicméně doporučujeme fotit v základním rozlišení, tedy 13 MPx. Fotografie mají lepší ostrost.

IMG_0186Přední fotoaparát pro videohovoty či nějaké to selfie je o velikosti 5 MPx. Ve srovnání s hlavním fotoaparátem určitě ztrácí na kvalitě pořízených fotografií, ale pro „selfíčko“ či videohovory zcela postačí.

Konektivita

Jak již bylo nastíněno v úvodu této recenze, THL 5000 je je skvěle vybaveno, a to i v tomto směru. K dispozici je několik sensorů: magnetický, proximity, světelný, gravitační, hall ic.

Díky těmto sensorům je možné snadno řídit automatický jas displeje, využívat funkci gyroskopu, elektronického kompasu anebo v případě použití originálního flipového pouzdra také zhasínání a rozsvětcování displeje podle otevření či zavření pouzdra (flipové pouzdro není součástí balení).

Nechybí také podpora dvou SIM karet, které je možné mít aktivní zároveň. Velice povedená vlastnost. Telefon tak nahradní 2 přístroje. SIM sloty podporují ty nejrychlejší dostupná data na našem území v 3G síti (LTE není podporováno).

Užitečná je také funkce OTG, která umožňuje připojení flashdisku, ale také klávesnice či myši anebo dokonce fotoaparátu a tiskárny.

THL 5000 OTGZ těch nejnovějších funkcí je k dispozici bezdrátová technologie NFC.

Operační systém & česká lokalizace

THL 5000 běží na operačním systému Android 4.4.2 KitKat. ROMka je v základu odladěna na výbornou a nezaznamenali jsme nějaké problémy ve stabilitě a plynulosti. Už i to, že telefon, resp. baterie v plné zátěži po jednom dni má stále zhruba polovinu své kapacity, značí také i to, že firmware je skvěle zpracován a nikde nám zbytečně neuniká energie přes zapnutou aplikaci na pozadí apod.

THL 5000 Android 4.4.2

Jedná se však o telefon z Číny a je třeba počítat s tím, že v základu je instalovaných několik čínských aplikací, které v našich končinách zbytečně kazí dojem jinak perfektního mobilu. Tyto aplikace lze buďto zakákat anebo je elegantnější je trvale odstranit, aby nezabíraly zbytečně místo. Problém však je, že jsou tyto aplikace „natvrdo“ instalované v systému a bez ROOTu telefonu je neodstraníte. Recenzovaný telefon od www.here-shop.cz měl tyto čínské aplikace odstraněny a navíc byly nainstalovány aplikace pro GPS navigaci a pro dokumenty: Sygic GPS a Office Suite Pro.

Český jazyk je v telefonu již v základu a jeho úroveň je téměř 100%. K dispozici je také plně slovenské menu.

IMG_0184 IMG_0185

Obsah balení

V porovnání s jinými čínskými telefony, je základní příslušenství v ceně telefonu bohaté. Kromě telefonu je k dispozici také: 1x USB kabel; 1x nabíjecí adaptér s EU koncovkou; 1x sluchátka (nehrají špatně); 1x náhradní ochranná fólie, přičemž jedna je již nalepena na telefonu; 1x OTG redukce; 1x silikonový obal

IMG_0181 IMG_0182 IMG_0183

Závěr

Telefon THL 5000 předčil naše očekávání, zejména při použití GPS. Jde o skvěle vybavený telefon po stránce hardwarové, tak i co se funkcí týká. Základní příslušenství je také nadstandardní. Co však dojem mírně kazí, tak jsou čínské aplikace v základu. Jestliže se chcete tomuto vyvarovat a obdržet telefon bez tohoto „balastu“, k tomu navíc i ROOtovaný pro pokročitelší nastavení atd., doporučujeme www.here-shop.cz, od kterého bylo recenzované THL 5000 zapůjčeno.

Co nedoporučujeme

Co u tohoto telefonu nedoporučujeme, tak je jeho nákup přímo v Číně u čínských obchodníků. Jednak kvůli čínským aplikacím, ale i dle informací pana. Ing. Studničky z Here-Shop.cz z doposud obdržených necelých 60ks byly 2 telefony špatné (u tohoto prodejce žádný problém při výměně. Vada u 2 zmíněných kusů byla zjištěna před odesláním zákazníkovi, takže zákazník dostal vždy 100% funkční kus.). Stát se to při koupi přímo v čínském e-shopu, tak na nový telefon si počkáte a otázkou je, zda-li se vůbec dočkáte výměny. Navíc konečná cena při dovozu je o cca 600 – 1000 Kč nižší, avšak bez záruky v ČR. U telefonu s vyšší cenou se garance určitě hodí a rozdíl 1000 Kč může ve finále být zanedbatelnou hodnotou, pokud se na telefonu během užívání něco pokazí.

Čeští prodejci si THL 5000 cení různě. Lze ho zakoupit již od 7 290 Kč vč. DPH až po necelých 9 000 Kč.

Odkaz na THL 5000 v Here-Shop.cz (2 letá záruka, servis v ČR – Plzeň).